Jak vybrat rozměry střešního okna

Ideální množství světla, pohodlné ovládání a veluxusní výhled? Zvolte správné rozměry střešních oken VELUX.
Zjistit více
střešní okna rozměry

Ideální poměr pro dostatek světla

Velikost a typ místnosti, poloha okna, design interiéru i rozpočet. To všechno jsou faktory, které budete při výběru vhodných střešních oken zohledňovat. Jedna věc by ale měla při rozhodování hrát prim – dostatek světla.

Pro optimální světelný komfort se řiďte jednoduchým pravidlem: prosklená plocha střešních oken by měla tvořit nejméně 10 % podlahové plochy místnosti

Záleží i na tom, jak prostory využíváte kolik času v nich trávíte. Se složitými výpočty si ale nemusíte lámat hlavu, stačí použít aplikaci LUXmetr. Ta vám změří orientační hodnotu osvětlení v luxech a hned budete vědět, zda zvolit větší okna nebo přidat nějaké navíc do sestavy

 • Příjemné osvětlení v obýváku, jídelně nebo kuchyni má hodnotu cca 300 luxů.
 • V ložnicích, dětských pokojích a pracovnách budete  kolem 500 luxů.  
 • Na praní a sprchování v koupelně postačí 200 luxů a na chodbě klidně jen 100 luxů.

Správná velikost pro dokonalý výhled

Jak změřit rozměr střešního okna, aby co nejlépe sedlo a vy jste měli ten nejlepší výhled? Šířku zvolte podle vzdálenosti mezi krokvemi a délku podle sklonu střechy.

Pokud se chcete vyhnout větším tesařským zásahům do střechy, zohledněte rozestupy krokví. Šířka okna by měla v případě montáže na krokve odpovídat jejich rozteči (k šířce okna připočtěte 4–6 cm). 

Otvory ve střeše lze šířce okna přizpůsobit – když je rozteč krokví větší než šířka nového okna, budeme montovat na latě. A když je menší, použijeme výměny. 

 • Pro strmou střechu se sklonem 52–90° bude stačit kratší okno s délkou 118–98 cm.
 • Při mírnějším sklonu 15–54° nejlépe sednou delší okna s délkou 160–140 cm

Tip: Oblíbená jsou střešní okna v rozměru 78x118 cm. Mohou mít horní i spodní ovládání, k dispozici jsou ve všech 3 řadách oken VELUX a na výběr tak budete mít ze všech druhů zasklení.

Kontakt

Výška instalace a způsob otevírání

Pro pohodlné ovládání umístětě střešní okna do stejné výšky, jako okna fasádní.

 • Spodní hranu okna do výšky 90–110 cm od podlahy
 • a horní hranu okna do výšky 185–220 cm.

Při výběru způsobu ovládání vezměte v potaz výšku instalce i to, jak chcete využít prostor pod oknem.

 • Do nízkých instalací (90–120 cm) nejlépe sednou kyvná střešní okna s horním ovládáním nebo prémiová výklopně kyvná okna.
 • Pro vyšší instalace (130–150 cm) zvolte kyvná okna se spodní klikou nebo pohodlné dálkové ovládání.

  Kyvná střešní okna se hodí pro střechy se sklonem 15–90°. Jestli chcete mít pod oknem pohovku nebo stůl, zvolte horní ovládání madlem. U oken se spodní klikou nechte prostor přímo pod oknem volný – nábytek by překážel snadnému ovládání.

  Výklopně-kyvná okna jsou vhodná pro střechy se sklonem 15–55°. Okenní křídlo se vyklápí ven, takže musíte pod oknem nechat prostor, abyste na kliku dosáhli.

Jak vybírat při výměně střešního okna

Střešní okna VELUX se vyrábí ve více než 25 rozměrech. Od těch nejmenších, až po opravdu velká. Vybrat takové, které vašemu podkroví sedne i bez větších stavebních úprav, nebude problém. 

Pokud máte doma staré VELUXy, nemusíte ani hledat metr – všechna okna vyrobená po roce 1968 mají identifikační štítek s typem, velikostí a variantou. 

Novější model ve stejné velikosti najdete snadno. Pomůže vám s tím převodní tabulka kódů velikostí nebo náš specialista. Výměna střešního okna se v takovém případě obejde bez zásahů do ostění a hotoví s ní budeme do 2 hodin

U oken od jiných výrobců stačí změřit rozměr rámu, připočíst 4 cm z každé strany a vybrat odpovídající model z nabídky střešních oken v rozměrech VELUX. Při výměně otvor upravíme, zateplíme a doplníme krytinu. Naši montéři jsou na montáž střešních oken VELUX proškolení a kromě toho vám zajistí i zednické zapravení.

střešní okna VELUX cena
Již od 9 240 Kč bez DPH

Cena je uvedena pro řadu Standard Plus, rozměr 780 × 980 mm, bez montáže a dopravy

Nezávazná poptávka

!
Vyberte prosím jednu z variant
A je odesláno!
Do 3 pracovních dnů se vám ozveme s nabídkou.
Ajaj! Něco se pokazilo. Zkuste prosím vyplnit formulář znovu.